Çocuk Aikido Hakkında

Aikido, bir çok Türkçe kaynakta uyum ve enerjinin yolu olarak çevrilmiştir. Amaçlanan, evrenin enerjisi ile uyumlu bir yaşam sürdürmektir. Bunun için hem bedensel hem ruhsal olgunluk gereklidir.

Aikido, bu olgunluğu yakalamak için çalışılan bir savaş sanatıdır.

Çocuk yaşta başlanan Aikido eğitimi, fiziksel gelişime yardımcı olmanın yanı sıra, sosyal ve psikolojik gelişimi de hızlandırır. Toplum içinde yaşamanın temel öğeleri olan saygı, işbirliği ve uyum; gerek sosyal, gerekse mesleki başarıyı sağlayan özgüven, sabır ve iç disiplin Aikido çalışmalarının temelini oluşturmaktadır. Birey bu özellikleri ne kadar erken özümserse, başarı o kadar erken gelir ve kalıcı olur.

Aikido’da karşılaşma yoktur. Birey, bir çatışma ortamında karşısındakini rakip olarak görmek yerine, onunla uyumlu hareket ederek, çatışmayı ortadan kaldırmaya çalışır. Çatışmaya yol açan çevreyi ve başkalarını değiştirme düşüncesi ve isteği yerine, kişi kendi eksiklerini keşfedip, kendini geliştirmeye odaklanır. Bu, günlük yaşantımızın her evresinde yaratılan rekabet algımızı değiştirerek, daha dengeli ve huzurlu bir yaşam sürmemizi sağlamaktadır.

ODTÜ’de Aikido çalışmaları 2001 yılında başlamıştır. Çocuk Aikido eğitimleri ise 2006 yılından bu yana devam etmektedir. Eğitimler 8- 16 yaş arası çocukları kapsamaktadır. Minderdeki geniş yaş aralığı Aikido çalışmaları için avantaj sağlamaktadır.

Çalışmalarımız spor bilimine uygun olarak 5-10 dakika süren ısınmayla başlamaktadır.  Ardından 10-15 dakika süren kontrol ve güç kazandıran egzersizler yapılmakta, sonrasında  25-30 dakika teknik çalışılmaktadır. En son ise 5-10 dakika nefes ve esneklik çalışmaları yapılır. Bu süreç içerisinde de Aikido etiketine ve disiplinine uygun davranışlar sergilenmesine özen gösterilerek psikolojik gelişime önem verilir.

Kayıtlar ve eğitimler yıl boyunca devam etmektedir. 2006- 2011 yılları arasında Barış Şentuna’ tarafından başlatılan Çocuk Aikido eğitimleri 2011-2013 yılları arasında Gülşah Gülen tarafından verilmiş, 2013 yılından itibaren ise Utku Havuç eğitmenliğinde sürdürülmektedir.

 

Kayıtlar için ayrıntılı bilgiye Çocuk Aikido Kayıtlar sayfasından ulaşabilirsiniz.