ODTÜ’de Aikido

ODTÜ Aikido Dojosu 2001 yılında Barış Şentuna tarafından kurulmuştur. Kendisinin eğitmenliğinde ve büyük emekleriyle kurumsallaşan dojo, ODTÜ bünyesinde bir topluluk olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Ayrıca 10 seneyi aşkın süredir ODTÜ Aikido Dojosu bünyesinde devam eden Çocuk Aikido grubu artık KATSU Dojo‘da dojomuzun eğitmeni tarafından verilen derslerle devam etmektedir. Yüzün üzerinde aktif çalışanı ile Türkiye’nin en büyük dojolarından biri olan  ODTÜ Aikido Topluluğu, çalışmalarında Tamura Shihan ve onun öğrencisi Nebi Vural Sensei’nin Aikido stili ve prensiplerini takip etmektedir. Avrasya Aikido Organizasyonu ve Aikido ve Budo Federasyonu‘na bağlı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Aikido ve Budo Federasyonu ile birlikte her sene Aralık ve Mayıs aylarında beşer günlük iki uluslararası seminer ve Ağustos ayının ilk haftasında bir haftalık yaz kampı düzenlemektedir. Tüm Türkiye’den gelen 250 nin üzerinde Aikidoka Nebi Vural eğitmenliğinde çalışmalarını yapmaktadır.

Ayrıca ilki 2011 yılında düzenlenen Uluslararası Aikido Festivali’ne ev sahipliği yapmıştır. Avrasya Aikido organizasyonu (EAO), Aikido ve Budo Federasyonu (ABF), Uluslararası Polis Birliği (IPA) ve Bilkent Üniversitesi ile birlikte düzenlediği bu festivale 11 ülkenin (Fransa, Portekiz, Almanya, Avusturya, Slovakya, Tunus, Lübnan, Türkmenistan, Ukrayna, Finlandiya, Azerbaycan) hocaları katılmıştır. Bir çok farklı hocanın ders verdiği bu festivalin son gününde tüm ülkelerin aikido gruplarının yer aldığı herkese açık bir gösteri düzenlenmiştir. Bundan sonraki yıllarda da yine ODTÜ’de düzenlenecek olan Uluslararası Aikido Festivali Avrupa’nın en büyük Aikido organizasyonlarından biri olmayı hedeflemektedir.

Katılmak için ayrıntılı bilgiye Kayıtlar bölümünden ulaşabilirsiniz.